Testitakse sotsiaaltranspordi sidumist ühistranspordiga

Sotsiaalministeerium ja MTÜ Tartumaa Ühistranspordikeskus allkirjastasid koostöölepingu inimeste vajadustele vastava transporditeenuse uue korralduse katsetamiseks. Aastani 2022 testib riik koostöös ühistranspordikeskuste ja omavalitsustega transpordikorralduse erinevaid mudeleid viies maakonnas: Tartumaal, Põlvamaal, Võrumaal, Pärnumaal ja Saaremaal.  Eesmärk on katsetada erinevaid lahendusi, kus sotsiaaltransport on loomulik osa ühistranspordist.

„Soovime leida parimad lahendused sotsiaaltransporditeenuse pakkumiseks. Kuna teenuse korraldus kujundatakse igas piirkonnas eraldi, on ka kogemused, praktikad ja tulemused erinevad,“ ütles sotsiaalala asekantsler Rait Kuuse. „Oluline on vaadata ühis- ja sotsiaaltranspordi süsteemi tervikuna, mitte eraldi. Head transpordiühendused on oluline eeldus, et kõikidele inimestele, vaatamata nende elukohale, oleksid kättesaadavad nii sotsiaal- ja tervishoiuteenused ning tagatud võimalus ennast teostada.”

„Sotsiaaltranspordi kvaliteet ja kättesaadavus on omavalitsuste lõikes erinev,“ ütles MTÜ Tartumaa Ühistranspordikeskuse juhatuse liige Tõnis Piir. „Inimestele kättesaadava ja kvaliteetse teenuse pakkumiseks otsustasime katseprojektiga ühineda. Me korraldame maakonna bussiliiklust ja see annab meile võimaluse tulevikus ühitada Tartumaa sotsiaal- ja ühistransport.“

Teenuse pakkumine ja korraldus kujundatakse igas piirkonnas eraldi, viimasena jõudis ministeerium koostöölepinguni Tartumaa ühistranspordikeskusega. Sobivaima mudeli valib ja kujundab iga piirkond ise. Kuna tegemist on sotsiaalteenusega, siis on endiselt omavalitsuse ülesanne inimese vajaduste hindamine ja vajadustest tulenevalt teenusele suunamine. See tähendab, et kohalik omavalitsus teavitab transpordi korraldajat inimestest, kellel on teenusele vajadus ja õigus. Pilootprojekti järel koondatakse kõik tulemused, analüüsitakse neid ja tehakse nende põhjal ettepanekud, milline võiks olla Eestis toimiv ja kõigile sobiv transporditeenuse korraldus.

Katseprojektis osalevate partnerite kulud kaetakse 85% ulatuses Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest.

Lisainfo:
Oskar Lepik
Kommunikatsiooninõunik
Sotsiaalministeerium
+372 626 9321 / + 372 5333 7341
press@sm.ee / oskar.lepik@sm.ee
www.facebook.com/sotsiaalministeerium

Visits: 97

Author: janno