Siit lehel leiad küsimused vastustele:
- Põhimõtted ja metoodika
- Arstivisiit ja hindamise taotluse esitamine
- Eksperdiarvamuse koostamine
- Hindamise otsus ja abi töö leidmisel
- Töövõimekaart
- Töövõimet hindavad tervishoiuasutused
- Taotluse esitamine eestkoste või volitusega
Põhimõtted ja metoodika
Eesti Töötukassa hindab töövõimet ja maksab töövõimetoetust alates 1. juulist 2016.
2016. aastal hindas töötukassa ainult nende inimeste töövõimet, kellel ei olnud viimase viie aasta jooksul töövõimekaotust hinnatud.
Alates 1. jaanuarist 2017 hindab töövõimet ainult töötukassa. Kui teile on määratud püsiv töövõimetus korduvhindamise tähtajaga 2017. aastal või hiljem, tuleb teil töötukassasse pöörduda, kui korduvhindamise tähtaeg hakkab kätte jõudma. Töötukassa hindab uute reeglite järgi töövõimet ning maksab osalise ja puuduva töövõime korral töövõimetoetust.
Töövõime hindamise taotlust saab esitada:
- e-töötukassas
- Esitage töövõime hindamise taotlus
- töötukassa maakondlikus osakonnas juhtumikorraldaja abiga
- saates elektroonilise taotlusvormi (digiallkirjastatult) e-posti teel maakondliku osakonna üldisel e-posti aadressil: valige vasakust veerust esinduste nimekirjast endale lähim või sobivaim esindus, üldise e-posti aadressi leiate kohe esinduse andmete algusest, nt Hiiumaa puhul hiiu@tootukassa.ee või
- paberkandjal (allkirjastatuna) tavapostiga maakondliku osakonna üldisel postiaadressil.
Alloleval aknal klõpsates käivitub töövõime hindamist kirjeldav audiofail.
Järgmisel aknal klõpsates saate vaadata töövõime hindamist tutvustavat animatsiooni.
Põhimõtted ja metoodika
Uus töövõime hindamise metoodika lähtub sellest, et iga inimene on unikaalne ja sama puue või haigus võib inimestel väljenduda väga erinevalt.
Töövõime hindamisel võetakse arvesse teie terviseseisundit ning sellest tulenevaid tegutsemise ja osaluse piiranguid. Selleks hinnatakse teie kehalist ja vaimset võimekust erinevates valdkondades.
Kehaline võimekus tähendab füüsilisi tegevusi, nagu kõnd, jooksmine, trepist liikumine ja kehaasendeid, nagu seismine ja istumine. Arvesse võetakse tegevuse sooritamisele kuluvat aega ja jõudu. Kehalist võimekust võivad mõjutada näiteks jäseme puudumine, liigeste moondumine, lihaste kõhetumine, kergelt tekkiv väsimus või hingeldus.
Vaimne võimekus tähendab oskuste omandamise võimekust, inimestega kontakti loomist, ümbritseva keskkonna ja inimsuhete tajumist, eri olukordadele reageerimist. Vaimset võimekust võivad mõjutada näiteks psüühilised haigused või õppimishäired, ka trauma tagajärjel tekkinud vaimsed häired. Samuti võivad vaimsed probleemid kaasneda kroonilise kehalise haigusega, näiteks võib see viia depressiooni tekkimiseni ja vaimse suutlikkuse halvenemiseni.
Töövõime hindamine koosneb viiest sammust:
- arstivisiit
- töövõime hindamise taotluse esitamine
- eksperdiarvamuse koostamine
- töövõime hindamise ulatuse otsustamine
- töövõimetoetuse maksmine ja vajadusel teie nõustamine ning tööturuteenuste osutamine töötamise jätkamiseks või tööle saamiseks.
Arstivisiit ja hindamise taotluse esitamine
Töövõime hindamise taotluse esitamiseks peate olema eelnenud kuue kuu jooksul käinud pere-, eri- või töötervishoiuarsti vastuvõtul. Arst kirjeldab teie terviseseisundit ja sisestab teie terviseandmed e-tervisesse.
Kui see on tehtud, saate täita töövõime hindamise taotluse ja esitada selle töötukassale. Taotluses kirjeldate oma tegutsemisvõimet ja piiranguid erinevates valdkondades ja tegevustes.
Taotlus koosneb viiest osast:
1) taotleja andmed, taotlemise põhjus, otsuse kättesaamise viis, arstide ja spetsialistide andmed, andmed taotleja haridustaseme kohta;
2) töövõimet välistavad seisundid ja nõusolek tervise infosüsteemi andmete kasutamiseks;
3) töötamisega seotud andmed;
4) taotleja kasutatavate abivahendite, kõrvalabi, rehabilitatsiooni ja muude teenuste andmed;
5) taotleja hinnang oma kehalisele ja vaimsele võimekusele erinevates valdkondades ja tegevustes.
Taotlusele on oluline märkida nii oma raviarstide kui ka teiste spetsialistide (nt sotsiaaltöötaja, tegevusjuhendaja erihoolekandeteenustel, isikliku abistaja teenuse osutaja, psühholoog vm) andmed, kes saavad vajadusel anda töövõime hindamiseks täiendavat infot inimese tegutsemisvõime ja -piirangute kohta.
Taotleja tegutsemisvõimet hinnatakse alati koos abivahendiga, mida te oma terviseseisundi tõttu iga päev vajate ja kasutate või mille kasutamine teie tegutsemisvõimet parandaks. Seetõttu on oluline, et kirjeldaksite kõiki abivahendeid, mida te kasutate.
Taotluse saate täita ja esitada töötukassa osakonnas kohapeal, kus juhtumikorraldaja teid küsitleb ja taotluse täidab. Samuti saate taotluse täita ise ja saata töötukassasse posti või e-postiga või e-töötukassa kaudu. Soovi korral saate koos töövõime hindamisega taotleda ka puude raskusastme tuvastamist, sel juhul võib esitada ühistaotluse töötukassale või Sotsiaalkindlustusametile. Kui taotlete puude raskusastme tuvastamist, peate esitama ka puuetega inimeste sotsiaaltoetuste taotluse, juhul kui
- taotlete puuet ja toetust esimest korda;
- kui puudega laps saab täiskasvanuks ja hakkab saama puudega tööealise inimese toetust;
- kui taotlete puuet korduvalt, kuid teie viimasest puudetoetusest on möödas rohkem kui aasta.
Lähem info on sotsiaalkindlustusameti veebilehel: puuetega inimeste sotsiaaltoetuste taotlemisest.
Töövõime hindamise taotlemisel võib teil vaja minna järgmisi lisadokumente:
- isikut tõendav dokument (ID-kaart või pass, töötukassa esinduses isiku tuvastamiseks);
- seadusliku esindaja või volitatud esindaja isikut tõendav dokument (ID-kaart või pass). Taotluse esitamisest eestkoste või volituse puhul saate täpsemalt lugeda, kui klõpsate järgneval viitel: Taotluse esitamine eeskoste või volitusega;
- tervisedokumendid, mis on taotleja valduses ning mis ei ole tervise infosüsteemi sisestatud;
- soovi korral muud dokumendid (nt rehabilitatsiooniplaan või muud funktsioneerimisvõimet kirjeldavad dokumendid jms).
Hits: 424