Ligipääsetavus Võru linnas

MTÜ Ligipääsetavuse foorum / Endla 59 / Tallinn 10615
Kontakt: Jüri Järve / telefon 501 0127

Võru Linn 25.08.2016
Võru Linna ühiskondlike hoonete ligipääsetavuse kaardistamise aruanne. Tööde käigus hinnati ligipääsuteid, hooneid ja invaparkimiskohti lähtuvalt MKM määruse nr 14 28.11.2002 „Nõuded liikumis-, nägemis- ja kuulmispuudega inimeste liikumisvõimaluste tagamiseks üldkasutatavates ehitistes“ (edaspidi määrus) kehtestatud nõuetest, määrus on kehtestatud Ehitusseaduse» (RT I 2002, 47, 297) § 3 lõike 10 alusel. Lisaks määruse nõuetele lähtusime ka rahvusvaheliselt tunnustatud universaalse disaini rakenduspõhimõtetest.
Aruanne sisaldab ülevaadet hoonete invaligipääsetavuse osas, kajastatud hoonete osasid, asukohta, parkimisvõimalusi hoonete läheduses, avalikke sissepääsusid, hoonete korruseid ja liikumisvõimalusi nendes, eraldi kõiki invatualette ja lifte. Kogutud andmed lisasime ligipääsuportaali www.liikumisvabadus.invainfo.ee.
Kaardistustööde teostajateks oli kohaliku invaühingu esindaja Väino Marjak ja kogenud kaardistaja Villu Urban MTÜ-st Ligipääsetavuse foorum, kes on ise ratastoolikasutaja.
Seisuga 25.08.2016 on tehtud välitööd (mõõtmised, pildistamised ja nõustamised hoonetega seotud inimestega) ja lisatud ligipääsuportaali järgnevad objektid:

1. Võru Kultuurimaja Kannel. Hoone on ligipääsetav, kuid hoone taga parkla on kruusateekattega. Hoones on invatualett. Seal on nagi kõrgel ja põrandapesumasin ees. Viimane tuleks kindlasti mujale viia. Saalis tuleks muuta ühes reas umbes viis tooli teisaldatavaks, hetkel jäädakse ratastoolidega liikumisteele ette. Treppidel peab olema iga trepimarsi esimesel ja viimasel astmel kontrasttähistused.

2. Võru Spordikeskus. Parkimisplatsilt sissepääsuni peab minema ringi kõnniteelt, sest otseliikumisel ees on kõrge kõnniteeäär. Peab langetama kõnniteed parkimisplatsilt sissepääsu suunas. Porirest, kõnniteekivi ja lävi on peauksel ebatasased ja võivad ratastoolist ukse avamist raskendada. Tõsta porireste kaks ligikaudu sendimeetrit. Staadioni poolsest uksel on kõrge lävi. Selle ukse esist kivi tõsteti, nüüd on talutavam ligipääs. Raja servas veerenn, takistuseta pääseb rajale staadioni otsast. Paigaldada alaline 100 cm lai rest veerennile otse staadionile liikumiseks. Tribüüni taga keskel on invatualett. Tribüünile viib 5 astet. Tribüünile peale mineku lahendaks tõstuk. Samas mõistame et see on kulukas, seega tuleb võimaldada ratastoolis isikule ja tema abistajale istumist tribüüni otste juures ja paigaldada mõni lisaistekoht ürituse ajaks soovijate olemasolul. Kergejõustiku saali tribüünile saab trepi kaudu. Riietusruumis nagid kõrged, langetada need 120 cm kõrgusele. Dušš ja tualett on riietusruumist ligipääsetavad. Soovitame dušši alla seinale lisada klapptool ja kohandada tualett invatualetiks. Pallisaali lävi on 6 cm ja seal vajadusel kasutatakse teisaldatavat tasandusliistu. Soovitame lisada lävele tasandusplekk. Soovitavalt libisemist takistava kattega ja 10-15 cm sugav.

3. Aroom kauplus-kohvik on osaliselt ligipääsetav. Uksel kõrge lävi (10 cm). Elektriliste ratastoolidega sisse ei saa.

4. Õlle nr.17 Ratastooliga sissepääs hoovist, tagumisest väravast. Parempoolne uks on madala lävega. Tänavalt sisenemisel on kolm astet ja puuduvad käsipuud. Taga lävi 5 cm.

5. Georgi Hotell Sissepääs hoone tagant, kus on 17 cm aste ja 6 cm kõrge lävi. Hoones lift.

6. Jaagumäe Kauplus on ligipääsetav.

7. Jaagumäe Söögisaal on teisel korrusel. Hoones lift, invatualett ja ligipääsetavad saalid. Välisuks oli väga raskelt avatav, 5-7 kg tõmbejõuga, norm 2-3 kg.

8. Jüri Tänava Südameapteek on ligipääsmatu ja klienti teenindatakse hoovis. See ei ole ratastoolis inimesel sobiv.

9. K-rauta Võru täiesti ligipääsetav. Invaparkimiskoht ja invatualeti ukse esine oli kaardistamise hetkel kaupa täis paigutatud.

10. Kesklinna Konsum (Võru) on ligipääsetav. Invaparkimine linnaparklas üle tänava.

11. Kohvik Muhvin on ligipääsmatu. Sissepääsul kaks astet.

12. Komisjonipood Võrus Jüri tn 13 on väikse abiga ligipääsetav. Sissepääsul 20 cm aste.

13. Krediidipank Võru kontor on järsu kaldtee (11%) ja kõrge lävega (6 cm).

14. Kubija hotell-loodusspa on ligipääsetav, kuigi ukse ees takistab sujuvat liikumis 5 cm kõrgune lävi. Fuajees on kaldtee kalle 8% ja pikkus 7 m. Leti kõrgus 125 cm. Voodi kõrgus madratsita on 51 cm. Duššitool pole sügavama puudega inimestele kasutatav. See on pigem taburet. Spa-s pole puudega inimestele erilahendusi.

15. Leeri lillesalong on väikse abiga ligipääsetav. Sissepääsul 20 cm aste.

16. Leoki kalapood Võrus sissepääsu ees on 2 astet ja seega ligipääsmatu.

17. Mõisa Ait on osaliselt ligipääsetav. Sissepääsu takistab 6 cm kõrgune lävi. Ratastooliga peab olema ettevaatlik, sest sissesõidu teel esineb auke ja hoone ees on risti veerenn. Külalistemaja asub teisel korrusel ja on ligipääsmatu.
18. Võru politseijaoskond on ligipääsetav. Fotoautomaat ei ole ratastoolis inimesele kasutatav, kuna iste on väike ja seljatoeta ja samas ratastoolis olles ei ulatu kaamera ette. Invatualetis on peegel ja nagi kõrged. Arvudega 120 ja 150 cm. Peegel peab olema 90 cm ja nagi 120 cm.

19. Ränduri Pubi on osaliselt ligipääsetav. Sissepääsu takistab 5 cm kõrgune lävi.

20. Swedbank Võru esindus on ligipääsmatu. Ees 3 astet.

21. Tamula Hotell Ligipääsetavad on ainult fuajee ja saal. Sauna viib 4 astet. Tubade välisuste ees aste. Tubade uste vabakäigu laiused on 78 cm ja wc uste laiused on 62 cm.

22. Töötukassa Võru büroo on ligipääsetav. Invaparkimine peaissekäigu ees – 1 koht (ratastooli sissepääs puudub, sissekäigul 9 astet) ja hoone taga Uus tänava poolt – 1 koht. Sissesõidutee kaldteeni lagunenud. Siit pääseb ka liikumisabivahendiga hoonesse, kaldtee 8%. Töötukassa ruumid on kohandatud Ligipääsetavuse foorumi soovitustel. Liftis on korruste häälteavitus. Invatualett on nõuetekohaselt komplekteeritud ja fuajee põrandale on lisatud pimedatele juhtliistud.

23. Võru bussijaam on ligipääsetav. Takistuseta ligipääs hoone esisele kõnniteele on Vilja tänava poolt ja Kooli tänava kõnnitee poolt. Bussijaama ukse ees kõrge kõnnitee serv (6 cm). Perroonile pääseb takistuseta ainult bussijaama poolt ja ots lõppeb kõrge äärekiviga. Cargobussi ruum on täiesti ligipääsetav. Invatualeti võti asub piletimüügis. Invatualett asub kohviautomaadi taga koridorist vasakule ja uks on kollane. Invatualetis on uksel puudu lisakäepide, teine wc-poti käetugi, peegel ja seal on koristaja riistad ees.

24. Võru Gümnaasium on ligipääsetav. Hoone ees on kaldtee 10% ja 18 m. Treppidel ja kaldteedel puuduvad käsipuud. Hoone taga kõnniteelt sõiduteele on ainult madaldus invaparkimiskoha juures ja mujal on äärekivid kõrged. Välisuksed avanevad raskelt (5-7 kg). Trepikoja treppidel on käsipuud mõlemal pool. Nagid on kõrged ~160 cm. Tervise kabineti ukse laius 70 cm. Aula ühepoole ukse laius 70 cm. Muusikaklassil 5 cm ja 3 cm kõrgused läved. Mis on oma korda nii lähestikku, et jääb ratastooliga kinni. Tahvlitel kapid ~30 cm sügavad ja ~40 cm kõrged kapid ees ja seepärast ei ulatu ratastoolis tahvlile kirjutada. Aulas viib lavale 3 astet. Klassides ja sööklas on lauad ratastooliga ligipääsetavad.

25. Võru kohvik on osaliselt ligipääsetav. Ukse ees 20% ja 1 m pikk kaldtee. Samas on selline parem lahendus kui astmed. Nii saab ühe inimese abiga tavatooliga ja elektriliste ratastoolidega sisse.

26. Võru Linnavalitsuse linnamajanduse osakond on abiga ligipääsetav. Kaldtee on 14%, lubatud on kuni 10%. Sees esimesel korrusel takistusi ei ole.

27. Võru Linnavalitsuse sotsiaaltööosakond on ligipääsetav. Kaldtee on küll üle lubatud kalde piiri (9%), aga kuni 8-10% on lubatud eri juhtudel, kui teist moodi ei saa. Invatualeti wc-pott on liiga madal (40 cm), vahetada pott kõrgema vastu (47-50 cm) või lisada kõrgendus poti alla. Meieni jõudis info, et lisati puudu olev nagi. Samas tuleks langetada kätekuivatuse paberihoidja ja seebidosaator 90-100 cm kõrgusele. Lastekaitsespetsialisti ja veel mõne uste läved on kõrged. Lisada lävedele tasandusliistud.

28. Võru Linnavolikogu ligipääs piiratud. Välisukse vabakäigu laius 70 cm. Laiema abivahendi korral võimalus avada ka teine uksepool. Lisaks on lävi kõrge (5 cm) ja kõnniteekivi väikse tõusuga ukse poole. Sellisel juhul on ratastooliga raske siseneda. Soovitame tõsta välisukse ees kõnniteekivi 2 cm ja muuta see 1,5×1,5 m ulatuses tasapinnaliseks.

29. Võru Maksimarket on täiesti ligipääsetav. Hoones lift ja invatualett. Invatualetis on paberihoidja ja seebidosaator kõrgel. Ukse puudub lisakäepide ja lukustus on ümmargune, mis ei sobi nõrga käehaaramisega inimestele. Potil paberihoidjani ei ulatu.

30. Võru Postkontor on ligipääsetav. Kaldtee kalle 9% ja lävi 3 cm kõrge.

31. Võru Rimi supermarket on täiesti ligipääsetav. Invatualetis wc-pott madal (43 cm), peegel on kõrgel (1120 cm), kätekuivatuse paberihoidja on kõrgel (140 cm) ukse puudu lisakäepide.

32. Võrumaa Keskraamatukogu on osaliselt ligipääsetav. Kaldtee on ülijärsku (18%). Invatualeti uksel on puudu lisakäepide, peegel on kõrgel ja nagi on puudu.

33. Võrumaa Puuetega Inimeste Koda on ligipääsmatu. Üks invaparkimine asub Lembitu tänava ukse ees, kuid seal on kõrge äärekivi. Teine invaparkimiskoht asub Lembitu-Tartu nurgal. Tartu tänava sissepääsutrepil puuduvad käsipuud. I-korruse tualett on ruumikas, kuid puuduvad wc-potil käsitoed. Tualeti võti asub juuksurisalongis. Teisele korrusel saab ratastoolis inimene trepironijaga. Kui inimese ratastool ei sobitu trepironijaga, saab ümber istuda kohapeal olevasse ratastooli. Kojale tuleb kindlasti leida ligipääsu parandav lahenduskäsipuude välistrepil, tasase Lembitu tänava sissepääsu, lifti ja kohandatud invatualeti näol. Teisel juhul tuleks Võrumaa Puuetega Inimeste Kojale leida ligipääsetavad ruumid ja need kohandada kõigi puude liikidega inimestele (liikumis-, nägemis-, kuulmis-, käitumis- ja vaimupuudega) sobivaks.

34. Lisaks kaardistasime Võrule olulise asutuse Lõuna-Eesti Haigla. Kaldteega sissepääs on hoone tagant. Kaldtee tõusul lõppeb 2 cm servaga. Bussipeatus peasissepääsu ees ja sinna on paigaldatud kaheastmeline väike perroon. Hoone peasissepääsul 8 astet. Kiirabi sissepääsul kaldtee 20% kaldega ja 1 m pikk ning kell asub ratastoolis viibijale ligipääsmatus kohas seina peal. Invaparkimiskohad on peasissepääsu ja kiirabi sissepääsu juures. Invatualetid on kohe peale peasissepääsu paremale söökla ukse juures ja kiirabi sissepääsust paremale.

Kubija hotell-loodusspa Männiku 43a, Võru 65603 http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2617
Võru bussijaam Vilja 2, 65606 Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2623
Võru kohvik Jüri 22, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2596 Võru Spordikeskus Räpina mnt 3a, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2621
Võrumaa Puuetega Inimeste Koda Lembitu 2, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2624
K-rauta Võru Kreutzwaldi 89, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2622
Võru politseijaoskond Räpina mnt 20a, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2620
Võru Gümnaasium Seminari tänav 1,Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2619
Võru Postkontor Vilja 14b Võru, 65606 http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2618
Lõuna-Eesti Haigla Meegomäe küla, Võru vald 65526 Võrumaa http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2616
Võrumaa Keskraamatukogu Jüri 54, 65604 Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2615
Ränduri Pubi Jüri 36, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2611 Tamula Hotell Vee 4, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2606 Leeri lillesalong Jüri 13, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2605 Jüri Tänava Südameapteek Jüri 15, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2599
Georgi Hotell Jüri 38a, Võru 65609 http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2612
Õlle nr.17 Jüri tänav 17, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2600 Võru Kultuurimaja Kannel Liiva 13, 65609 Vőru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2607
Võru Linnavalitsuse sotsiaaltööosakond Tartu 23, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2591
Komisjonipood Võrus Jüri tn 13 Jüri 13, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2604
Võru Rimi supermarket Jüri 85, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2614
Võru Maksimarket Jüri 83, 65607 Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2613
Swedbank Võru esindus Vabaduse 10a, Võru 65609 http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2598
Võru Linnavolikogu Jüri 11, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2593
Jaagumäe Söögisaal Koidula 7, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2608
Jaagumäe Kauplus Koidula 7, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2609
Kesklinna Konsum (Võru) Vabaduse 8, 65609, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2603
Kohvik Muhvin Vabaduse 7, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2602
Leoki kalapood Võrus Vabaduse 7, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2601
Krediidipank Võru kontor Jüri 24, 65608 Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2597
Aroom kauplus-kohvik Jüri 20C, 65608 Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2595
Mõisa Ait Jüri 20c, Võru 65608 http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2594 Võru Linnavalitsuse linnamajanduse osakond Lembitu 2, Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2592
Töötukassa Võru büroo Jüri 19a, 65620 Võru http://liikumisvabadus.invainfo.ee/?go=objekt&pid=2574

Kokkuvõte

Vanad kesklinnahooned on enamasti ligipääsmatud või ligipääsetavad osaliselt. Uuemad hooned on enamasti ligipääsetavad, kuid detailides on suuri puudujääke. Väikesed takistused võivad mõnele puudega inimesele olla täiesti ületamatud. Kohati lahendab olukorra abistaja kasutamine, kuid see on omavalitsusele lisakulu ning ei lähe kokku universaalse disaini põhimõtetega.
Kasutatakse lisaabivahendeid, näiteks trepilronijaid, mis ei sobi kõigile ratastoolidele ja on kallid. Igal juhul on iseseisev puudega inimene Linnale vähem kulukas ja toob kasu töötamise või muidu ühiskonnas aktiivsena olemisega.
Põhilised probleemid tänavatel on kõrged äärekivid, täringukivid Katariina alleel ja kohati lagunenud teekate. Täringukivid takistavad tunduvalt ratastooliga liikumist. Paljudel hoonetel on puudu kaldteed ja treppidel käsipuud. Uksed on kitsad, kõrgete lävedega ja avanevad raskelt. Invatualetid on kohandatud puudulikult ja neis hoitakse majatarbeid. Kindlasti peaks Linn kontrollima poodide mööbli ja kauba paigutust, et puudega inimene saaks parkida, kasutada tualetti ja lettide vahel liikuda. Enamik pangaautomaate pole ratastoolis kasutatavad.
Kõike seda infot on vaja asjasse puutuvate omavalitsuse töötajatele, hoonete haldajatele ja omanikele (keda me kaardistamise käigus nõustasime), kohalikel puudega inimesele ning puudega turistidele. Kaks viimast gruppi inimesi on kasvavas trendis.

Kindlasti tuleks kaardistada ka ülejäänud avalikud asutused- tanklad, kirikud, terviserajad, vaatamisväärsused jms. Omaette teema on tänavate olukord ja vaatamisväärsused. Viimast infot vajavad eriti puudega, liikumisraskustega ja vanemaealised turistid.
Eraldi soovitame lasta uued hoonete ja rajatiste projektid ligipääsetavuse seisukohast kooskõlastada, et vältida vigu ja hiliseimaid ümberehitusi. Samuti tuleb rajatud uusehitised järelkontrollida invanõuete rakendamise osas.
MTÜ-l Ligipääsetavuse foorum on pikaaegsed kogemused selles valdkonnas nii Tallinnas kui ka mujal Eestis. Viimasteks töödeks on olnud Jüri asula ja Rae valla põhikoolide projektid, Pärnu bussijaama ja Saha-Loo noortekeskuse ja kaupluse projektid.

Lugupidamisega,
Villu Urban
Ligipääsetavuse foorum
juhatuse liige
5399 4192
villu.urban@ligipaasetavus.ee

Views: 185