Tööreformist.

Tiina Kangro: töövõimereformi kallale on sattunud palju ebakompetentseid inimesi.

 

Kuni ei ole analüüsitud üle kümne aasta tagasi käivitatud rehabilitatsiooniteenuste süsteemi vigu, ei ole kindlust, et kavandatav töövõimereform samamoodi ei ebaõnnestu, leiab Eesti Hooldajate Liidu esimees Tiina Kangro. Tema hinnangul on reformi tegema sattunud palju ebakompetentseid inimesi ning muuta tuleb ka Eesti parlamentaarset protsessi.

„Ma olen küsinud lugupeetud ametnike ja poliitikute käest, kas te olete analüüsinud läbi [töövõimereformiga kavandatavale süsteemile] täiesti analoogse riikliku rehabilitatsiooniteenuse süsteemi vead – miks ta ei töötanud, kus asi läks valesti, kust tuli raharaiskamine. Enne seda kui meil ei ole neid vastuseid, ei ole meil kindlust, et uus süsteem tuleb hea ja õnnistav,“ ütles Kangro ETV saates „Kahekõne“.

Reform kisub tema hinnangul viltu, sest selle „kallale on sattunud palju ebakompetentseid inimesi“.

„Midagi tuleb muuta meie parlamentaarses protsessis, selles, kuidas meil tehakse seaduseid, kuidas meil töötatakse teemasid läbi, kuidas meil vastutatakse selle eest, mida meie riigis tehakse. /-/ Miks meie riigiaparaat ei tööta teemakeskselt, eesmärgikeskselt ja teadmispõhiselt? Miks meie poliitikud ei võta eeskuju Põhjamaadest?“ küsis Kangro.

Üht levinud arusaama – et Eestis on palju inimesi, kes on töövõimetusest teinud lihtsa toimetuleku allika – tõrjus Tiina Kangro teiste riikide kogemusega.

„Neid, kellele on ebaõigelt see pension või toetus määratud, on kindlasti – igas süsteemis on nihverdajaid – aga neid on umbes paar, maksimaalselt viis protsenti.“

Kangro ütles ka, töövõimereformi eesmärgid on selle protsessi algusega võrreldes moondunud.

„2012. aasta kevadel tehti toonasele sotsiaalministrile Hanno Pevkurile ülesandeks tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustuse süsteemi väljatöötamine. Aga mis meil nüüd on välja tulnud? 100 000 inimese tööleaitamise süsteem! Me oleme ära unustanud selle, millest asi läks lahti ja mille jaoks tehti päris korralikku eeltööd. Sellest ei ole jälgegi jäänud järgi.“

Täismahus intervjuud Tiina Kangroga vaata lingilt: http://uudised.err.ee/v/eesti/2a0d78c9-d1d6-47e1-911f-434bad92c7c8

Views: 17

Author: janno